Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattından geçen tren ilk kez görecek halk amacıyla yollara döküldü. Ardahan'ın Çıldır İlçesi'nde bulunanlar, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın da içinde olduğu tren alkışlar ile karşılandı.

HALK RAYLARA AKIN ETTİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Azerbaycan Demiryolları Başkanı Cavid Qurbanov, Gürcistan Demiryolları Başkanı Mamuka Bakhtadze ve Kazakistan Demiryolları Başkanı Kanat Alpispayev, 19 Temmuz günü Kars Tren Garından tarihi yolculuğuna başlamıştı, Ardahan yöresinde yaşayan halk heyecanla bekledi. Ardahan sınırlarının içerisinde ilk kez trenin geçeceği öğrenildi, Çıldır'ın Karakale Köyü’nün yakınına hareket etmesi sağlandı. Sabah erken saati itibariyle otomobil, traktörler ile halk raylara akın etti.

İLK SEFERİNE EYLÜL AYINDA BAŞLAYACAK 

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, uluslararası alanda ilk seferini Eylül ayı içerisinde başlanılacağı belirtildi. Ahmet Arslan "Bu yol ile Çin'e kadar ulaşımın sağlanabilecek. Türkiye üstünden geçecek olan her trenin ücret alınacak. Senede 34 ile 35 milyon ton yük taşınabilecek. Bu rakamın her sene artacak. Çin'den kalkmış olan bir yük Londra'ya kadar gidecek" dedi.
Proje ile alakalı olarak kısa bilgileri vermiş olan Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesinin öneminin altını çizdi, Ahmet Arslan, "Şükürler olsun ki bu proje bitme aşaması gelindi ve bugün de trene inşallah bineceğiz. İnşallah çok kısa zamanda biz bu projenin tamamlanmasını sağlayarak, Londra'dan, Pekin'e demiryolunu kesmeden getireceğiz ve bu güzergahın üstünden dost devletler ile bu dostluklarımızı artırılacağını düşünüyoruz." diye ifade etti.