ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olan Heather Nauert, Mescid- i Aksa bölgesinde yükselen gerilimin dinmesi için İsrail ve Filistin tarafına çağrıda bulunarak, "İki tarafa da tansiyonu yükseltecek adımlar atılmaması gerektiği konusunda çağrıda bulunuyoruz." dedi.

Dışişleri Sözcüsü Nauert, Bakanlıkta günlük olarak düzenlenen basın toplantısında Mescid- i Aksa çevresindeki olaylara ve Ukrayna' daki son gelişmelere dair yorumlar yaptı.

GERİLİMİ TIRMANDIRMAYIN... 

Bir basın mensubunun, İsrail' in lokasyona çok sayıda metal dedektör ve asker getirmesinin gerilimi tırmandıran bir unsur olup olmadığı şeklindeki sorusuna Nauert, "İki tarafa da gerilimi yükseltecek adımlar atmamaları konusunda çağrıda bulunuyoruz. Bunun çok hassas bir konu olduğunun farkındayız. Bu sebep ile gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Sözlerimi dikkatli seçiyorum çünkü tansiyonun daha da tırmanmasını istemiyoruz. Oradaki mevcut statükoyu destekliyoruz ve bunun korunması gerektiğini söylüyoruz." cevabını verdi. Heather Nauert, ABD yönetiminin taraflarla görüşerek olayların sakinleşmesi adına çaba gösterdiğini ve bu çabayı sürdüreceğini de sözlerine ekledi.

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü sabah saatlerinde Mescid- i Aksa'da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı. Olaydan sonra Mescid- i Aksa' yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem- i Şerif' in iki kapısını pazar günü açmış, fakat kapılara elektronik metal arama dedektörleri yerleştirmişti.